Sektörler (Kategoriler)
 Ağaç Ve Orman Ürünleri
 Akaryakıt
 Akvaryum ve Pet Ürünleri (Evcil Hayvan)
 Alışveriş Merkezleri
 Alüminyum PVC
 Ambalaj Sanayi
 Ana Okulu - Kreş
 Anahtarcılar
 Antikacılar
 Av ve Balıkçılık
 Ayakkabı Sanayi
 Aydınlatma ve Avizeciler
 Bayrak Firmaları
 Bebek/Çocuk Ürünleri
 Belediyeler
 Bilgisayar-Internet
 Bilişim Sektörü
 Boya Sanayi
 Cafe ve Barlar
 Cam Sanayi
 Catering ve Tabldot
 Çanta / Kemer / Ayakkabı
 Çelik Kapı
 Çiçekçiler
 Dağıtımcılar
 Danışmanlık Şirketleri
 Dayanıklı Tüketim Malları
 Dekorasyon
 Demir-Çelik Sanayi
 Denizcilik

»   Tüm Sektörler

Bilgi Bankası
 2023 Türkiye Fuar Takvimi
 Kobi Nedir?
 Kobi Destekleri
 Satış ve Pazarlama
 
CHP’den iddialı vaatler
 
Haber Adı: CHP’den iddialı vaatler

Kategorisi: Siyaset

Okunma Sayısı: 3238

Tarih: 20.05.2015

CHP’nin 2015 seçim bildirgesi Ankara ATO Congresium Salonu’nda düzenlenen bir törenle açıklandı. CHP ilk kez seçim vaatlerini genel merkez dışında geniş katılımlı bir törenle açıkladı. Daha önceki seçim bildirgeleri genel merkezde düzenlenen basın toplantısı ile açıklanmıştı. CHP’liler Eylül ayında kurultay yaptıkları salonda bu kez seçim bildirgesi için toplandı. CHP milletvekili adayları, parti yöneticileri ve partililerin yanı sıra eski genel başkanlar Altan Öymen ve Hikmet Çetin de salondaydı.

Bildirge açıklanmadan önce CHP’nin bu seçim kampanyasında kullanacağı şarkı ve klibin tanıtımı yapıldı. CHP’nin seçim şarkısı da bildirgesi de aynı adı taşıyor. CHP bu seçimde seçmene ‘Yaşanacak bir Türkiye’ vaat ediyor. Yine bu seçim kampanyasında kullanılacak olan ‘Alkışlıyoruz milletçe’ sloganı da salonda yankılandı.

İddialı’ vaatler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu seçim bildirgesinde öne çıkan vaatleri anlattı. Kemal Kılıçdaroğlu ekonomi ağırlıklı 200 sayfalık bildirgeyi baştan sona okumadı ama öne çıkarmak istediği bölümleri özetledi. Buna göre, asgari ücret 1500 TL olacak, kredi faiz borçları silinecek, her yıl bir milyon kişiye istihdam sağlanacak, emekliye yılda iki kez ikramiye verilecek, vergi borcu olmayan kobilere sıfır faizli kredi verilecek, dar gelirliye 270 lira sabit taksitle 70 metrekare ev satışı yapılacak, mazot 1,5 TL olacak.

‘Olmaz diyen varsa karşıma çıksın’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ‘ iddialı vaatler için iddialı konuştu. Bugüne kadar hiçbir siyasi partinin bu kadar kapsamlı bir bildirge hazırlamadığını, bildirgenin Türkiye’yi bilen, tanıyan kadrolar tarafından hazırlandığını söyledi. CHP lideri “Projelerimizin tamamı iyi düşünülmüş projelerdir” dedi. CHP lideri sıraladığı vaatlere gelebilecek eleştirilerle ilgili olarak da bir bakıma ön aldı. Tüketici kredisi ve kredi kartı faiz borcu bulunanlara seslenirken, "faiz borçlarının en az yüzde 80”i silinecek" derken, “Olmaz diyen varsa karşıma çıksın, istediği alana davet ediyorum, bunun devlete bir kuruş yükü yoktur” dedi. CHP’nin seçim bildirgesinde yer alan bu vaatler salonda en çok alkışlanan vaatler olurken, CHP lideri de bu vaatleri gerçekleştirme sözü verdi. “Sözüm söz” dedi ve seçmenden 4 yıllığına yetki için partisine oy istedi.

‘Sembolik cumhurbaşkanı’ vaadi

CHP seçim bildirgesinde beklendiği gibi, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemin devamından yana tavır aldı. Parlamenter sistemin 200 yıllık bir geleneğe sahip olduğunu belirten CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Aksaklığı yaratan sistem değil, sistemi engellemeye çalışanlar” dedi ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlendirileceğini belirtti. CHP‘nin seçim bildirgesinde ise ‘Tarafsız cumhurbaşkanı’ başlığı altında cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırlandırılacağı belirtildi. “Partiler üstü sembolik yetkilerle donatılmış bir Cumhurbaşkanlığı modelini yeniden tesis edeceğiz. Cumhurbaşkanının yargı ve diğer üst düzey bürokrasi atamalarındaki yetkilerini kısıtlayacağız, Cumhurbaşkanlığı'nın bütçesini anayasal tanımlara uygun olarak mütevazı ve hesap verebilir hale getireceğiz” denildi.

Kürt sorununun çözümü

Dört yıl önce ‘Özgürlükçü demokrasi’ başlığı altında ele alınan ‘Doğu ve Güneydoğu’da tam demokrasi’ alt başlığı ile ele alınan konular 2015 seçim bildirgesinde bu kez ‘Kürt sorunu’ başlığı altında değerlendirildi. CHP, AK Parti hükümetinin başlattığı çözüm sürecine ilişkin görüşlerini çözüm süreci ifadesini kullanmadan anlattı. “CHP Kürt sorununa kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacaktır. Her türlü  şiddet ve baskıyı sona erdirerek, sorunu müzakere ve siyaset yoluyla çözeceğiz. Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olmasını sağlayacağız. TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partileri çözüm için bir araya getirerek süreci geniş bir toplumsal uzlaşma ile yürüteceğiz” dedi. CHP lideri bu konuda da iddialı konuştu, ‘Kürt sorununu CHP çözer’ dedi.

'Akkuyu Nükleer Santrali'ni iptal edeceğiz'

Seçim bildirgesinde nükleer enerjiye kategorik olarak karşı olmadığı belirtiliyor ve şu ifadeler kullanılıyor:

"Mevcut nükleer enerji teknolojilerine dayalı sorunlarını giderememiş riskli santrallerin kısa vadede kurulmasına izin vermeyeceğiz. İhalesiz olarak gerçekleştirilen ve ÇED sürecinde ciddi hukuki sorunlar bulunan Akkuyu Nükleer Güç Santrali anlaşmasını yerel ve uluslararası hukuk çerçevesinde gözden geçirerek, ülkemizin enerji bağımlılığını artıracağı ve güvenliği şüpheli olduğu için hukuk çerçevesinde mümkün olursa iptal edeceğiz."

İstanbul'a 3'üncü havaalanı gözden geçirilecek

Ulaşım başlığı altında ise CHP İstanbul'a 3'üncü havaalanı projesinin gözden geçirileceği belirtilerek. "3'üncü havaalanının mevcut konumunu, teknik uygunluk, çevresel etki ve fizibilite açısından yeniden değerlendireceğiz" deniliyor.

Yaşam kalitesi yüksek kentler başlığı altında ise üç büyük şehir vurgulandı; İstanbul, Ankara ve İzmir 'e yönelik hedeflere yer verildi.  İstanbul'un altyapı ve ulaşım sorununu çözmeyi vaat eden CHP 'Cumhuriyet'in Ankara'sına sahip çıkacağız. Ankara Anadolu'nun hava, kara ve demiryolu ulaşımında Türkiye'nin ana iletişim merkezi konumuna gelecek" dedi. İzmir'e yönelik olarak ise "İzmir'i Akdeniz havzasının önde gelen liman kentleri arasına sokacağız, turizmin 12 ay boyunca canlı olduğu bir kent haline getireceğiz" sözleri verildi. 

Dört yıl önceki bildirge

CHP’nin 2011 seçimlerinde hazırladığı bildirge "Özgürlüğün ve umudun ülkesi herkesin Türkiye’si "başlığını taşıyordu. Dört yıl önce hazırlanan bildirge 135 sayfadan oluşuyordu. 2015’te CHP hem bildirgenin sayfa sayısını hem de vaatlerini artırmış oldu. 2011’de de demokratikleşme, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü, eğitimde fırsat eşitliği, özgür üniversite, YÖK’ün kaldırılması gibi vaatler vardı.

kaynak:aljazeera.com.tr

 
   
 
 
Habere Ait Yorumlar
 
Habere Ait Yorum Yazılmamış, İlk Yorum Yazan Olmak İçin Tıklayınız.
 
   
 
Son Eklenen Firmalar

Röportajlar


Sitemap | Şehirler | Sektörler Tüm hakları saklıdır. RekabetDunyasi.Com © 2009 Powered By E-Promis
Sesli Panel