Sektörler (Kategoriler)
 Ağaç Ve Orman Ürünleri
 Akaryakıt
 Akvaryum ve Pet Ürünleri (Evcil Hayvan)
 Alışveriş Merkezleri
 Alüminyum PVC
 Ambalaj Sanayi
 Ana Okulu - Kreş
 Anahtarcılar
 Antikacılar
 Av ve Balıkçılık
 Ayakkabı Sanayi
 Aydınlatma ve Avizeciler
 Bayrak Firmaları
 Bebek/Çocuk Ürünleri
 Belediyeler
 Bilgisayar-Internet
 Bilişim Sektörü
 Boya Sanayi
 Cafe ve Barlar
 Cam Sanayi
 Catering ve Tabldot
 Çanta / Kemer / Ayakkabı
 Çelik Kapı
 Çiçekçiler
 Dağıtımcılar
 Danışmanlık Şirketleri
 Dayanıklı Tüketim Malları
 Dekorasyon
 Demir-Çelik Sanayi
 Denizcilik

»   Tüm Sektörler

Bilgi Bankası
 2023 Türkiye Fuar Takvimi
 Kobi Nedir?
 Kobi Destekleri
 Satış ve Pazarlama
 
İnşaat Sektötü
 
Haber Adı: İnşaat Sektötü

Kategorisi: Emlak

Okunma Sayısı: 2360

Tarih: 11.01.2013

Kentsel Dönüşüm İnşaat Sektörüne İvme Kazandıracak

Weber’in Türkiye Genel Direktörü Levent Gökçe, kentsel dönüşüm ile birlikte daha güvenli konutlar üretileceğini ve inşaat sektörünün de ivme kazanacağını ifade etti.İnşaat Sektörü

Yeni düzenleme ve yasalar sebebiyle hareketli bir dönem geçirmekte olan inşaat sektörünü en çok kentsel dönüşümün etkilemesi bekleniyor.
 
Türkiye’de 1998 yılından beri faaliyette bulunan Weber‘in Türkiye Genel Direktörü Levent Gökçe, kentsel dönüşüm yasasın tamamlanmasıyla konut sahiplerinin daha güvenli ve ihtiyaçlarına daha uygun konutlara sahip olurken, inşaat sektörüne de önemli bir ivme kazandıracağını söyledi.
 
2012′DE YÜZDE 20 BÜYÜME
2012′nin beklenilenin altında bir yıl olduğunu dile getiren Weber Türkiye Genel Direktörü Levent Gökçe, bu durumun nedenini sıkı para politikası neticesinde konut satışlarında gerileme ve kentsel dönüşüm konusundaki belirsizlikten kaynaklanan renovasyonda yavaşlama olarak özetledi. Sektör büyümesinin yıllar sonra ilk defa GSMH altında kaldığını vurgulayan Gökçe, kentsel dönüşüm yasasın tamamlanmasıyla konut sahiplerinin daha güvenli ve ihtiyaçlarına daha uygun konutlara sahip olurken, inşaat sektörüne de önemli bir ivme kazandıracağını söyledi. Yasanın, Türkiye için son derece gerekli olduğunu dile getiren Gökçe, şunları söyledi: “Uygulamaya geçildiğinde konut sahiplerinin daha güvenli ve güncel ihtiyaçlarına daha uygun konut ve işyerlerine sahip olması oldukça cazip bir hedef. Bunun neticesinde inşaat sektörü açısından bir pazar büyümesi de gerçekleşecek. Uygulama yönetmeliklerinin hazır olmayışı ve son çeyrekte uygulamalara başlanacağının söylenmesi, konut sahiplerinin 2012 için planladıkları tadilatları belirsizlikler sebebiyle ertelemelerine yol açtı. Çok komplike ve kapsamlı olması beklenen uygulama yönetmeliklerinin düzgün işleyecek şekilde hazırlanması için büyük zaman ve enerjiye ihtiyaç var. Bu yönetmeliklerin hazırlanmasında ilgili oda ve derneklerin görüşlerinin alınması ihmal edilmemeli. Bu konunun sadece teknik olarak mevcut konut stokunun iyileştirilmesi olarak görülmesi yetersiz bir yaklaşım olur. Konu aynı zamanda çok kapsamlı bir sosyal devlet uygulamasıdır.” 2012′de yüzde 20 oranında bir büyüme kaydettiklerini söyleyen Gökçe, yeni yatırımlar, yeni ürünler ve yeni müşterilerle pazarda bir büyüme kaydettiklerini belirtti.
 
TÜKETİCİ BİLİNÇLİ
Türkiye’de yalıtım konusunda son 10 yılda hızlı bir bilinç artışı olduğu biliniyor. Tüketici yalıtımın bir lüks olmadığının farkında ve bu bilinçle hareket ediyor. İlaveten gelen vergi indiriminin tüketiciyi yalıtıma daha da teşvik ettiğini dile getiren Levent Gökçe, bu gelişmeyle sektörün daha da hareketleneceğini söyledi.
 
Kendi faaliyet alanlarında 300′e yakın firma olduğunu dile getiren Gökçe, “Haksız rekabetin engellenebilmesi için hem standartların etkinleştirilmesi hem de üretici denetimlerinin yapılması gerekiyor” dedi. Gökçe tüketicilerin bilinçli hareket ederek konusunda uzmanlaşmış firmaları tercih etmeleri gerektiğini söylerken Weber’in uluslararası bir firma olmasının rekabette avantaj sağladığını dile getirdi. Levent Gökçe: “Pazarda teknoloji üretebilen az sayıdaki firmalardan biriyiz. Tüketicileri yenilikçi ve kaliteli ürünlerle buluşturabilmek için Ar-ge yatırımlarımızı önemsiyoruz” dedi.
 
“FARKINDALIK YARATMAK ZORUNDAYIZ”
Geleceğin yapı malzemelerinin inovatif çözümler sunabilen, çevreye duyarlı, konforlu yaşam alanları yaratmaya katkıda bulunan malzemeler olacağını dile getiren Levent Gökçe, “Bu bir süreç ve her ne kadar sürdürülebilirlik konusunda genel bir bilinç artışı söz konusu olsa da yapı malzemeleri sektörü maalesef bir miktar daha geriden geliyor” dedi. Sektörün fiyat odaklı yaklaşımı nedeniyle inovatif hareket kabiliyetinin kısıtlı olduğunu söyleyen Gökçe, firmaların tüketiciye yol gösteremediğini belirtti. Sektörde kuvvetli bir inovasyon talebinin oluşmadığını dile getiren Gökçe, “Ne karar vericiler ne de ürünleri uygulayan ekipler gerek kendi sağlıklarını koruyan gerek uygulama konforu oluşturan gerekse çevreyi koruyan malzemelere ihtiyaç duyduklarının farkında değiller. Bizim görevimiz bu konuda farkındalık” dedi.
 
   
 
 
Habere Ait Yorumlar
 
Habere Ait Yorum Yazılmamış, İlk Yorum Yazan Olmak İçin Tıklayınız.
 
   
 
Son Eklenen Firmalar

Röportajlar


Sitemap | Şehirler | Sektörler Tüm hakları saklıdır. RekabetDunyasi.Com © 2009 Powered By E-Promis
Sesli Panel