Sektörler (Kategoriler)
 Ağaç Ve Orman Ürünleri
 Akaryakıt
 Akvaryum ve Pet Ürünleri (Evcil Hayvan)
 Alışveriş Merkezleri
 Alüminyum PVC
 Ambalaj Sanayi
 Ana Okulu - Kreş
 Anahtarcılar
 Antikacılar
 Av ve Balıkçılık
 Ayakkabı Sanayi
 Aydınlatma ve Avizeciler
 Bayrak Firmaları
 Bebek/Çocuk Ürünleri
 Belediyeler
 Bilgisayar-Internet
 Bilişim Sektörü
 Boya Sanayi
 Cafe ve Barlar
 Cam Sanayi
 Catering ve Tabldot
 Çanta / Kemer / Ayakkabı
 Çelik Kapı
 Çiçekçiler
 Dağıtımcılar
 Danışmanlık Şirketleri
 Dayanıklı Tüketim Malları
 Dekorasyon
 Demir-Çelik Sanayi
 Denizcilik

»   Tüm Sektörler

Bilgi Bankası
 2023 Türkiye Fuar Takvimi
 Kobi Nedir?
 Kobi Destekleri
 Satış ve Pazarlama
 
Boğaz'ın en pahalı yalısına Katarlılar talip oldu
 
Haber Adı: Boğaz'ın en pahalı yalısına Katarlılar talip oldu

Kategorisi: Emlak

Okunma Sayısı: 2203

Tarih: 28.04.2013

 

Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı'na Katar Başkonsolosluğu talip oldu.


Yeniköy'deki Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı (Mısırlılar Yalısı) ya da bugünkü adıyla Erbilgin Yalısı'na Katar Başkonsolosluğu talip oldu.

Yalının sahibi Müfit Erbilgin, yalı için 100 milyon Euro isterken, Katar Başkonsolosluğu yetkilileri yalıyı inceledi. Katarlıların yalıya talip olduğunu doğrulayan Erbilgin Ailesi'nin emlak danışmanı Fuat Yeşilkaya, "Yalının satışı ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Önümüzdeki günlerde netleşecek" dedi.

KATARLILAR TALİP OLDU

Yeniköy Köybaşı Caddesi'ndeki yalıyı 1985 yılında satın alan ERG İnşaat'ın sahibi Müfit Erbilgin, yalıyı restore ettirdi. Bugüne kadar bazı talipliler oldu ancak Erbilgin Ailesi, teklif edilen paraları düşük bularak yalıyı satmadı. Son olarak 85 milyon dolarlık bir teklif yapıldı ancak bu teklif de kabul görmedi. Yalıyı satın almak isteyen Katar Başkonsolosluğu, Erbilgin Ailesi'nin yalının satışı konusunda yetkilendirdiği emlak danışmanı Fuat Yeşilkaya ile temas kurdu.

YALIYI ÇOK BEĞENDİLER

Geçtiğimiz Pazartesi günü, Katar Başkonsolosluğu'ndan bir heyet, Yeniköy'e geldi. Yeşiltaş, heyete yalıyı gezdirdi. Tarihi yalının özelliklerini anlattı. Başkonsolosluk yetkilileri de notlar aldı. Fuat Yeşiltaş, "Geçtiğimiz pazartesi günü Katar Başkonsolosluğu'ndan bir heyet geldi. Yalıyı çok beğendiler. Pazarlık aşaması devam ediyor. Önümüzdeki günlerde netleşecek" dedi. Fuat Yeşiltaş, Müfit Erbilgin'in Ankara'da yaşadığını, İstanbul'a geldiği zaman yalıda kaldığını söyledi. Yeniköy Hilpark Suites Sitesi No: 2'deki Katar Başkonsolosluğu'nun, satışın gerçekleşmesi halinde hizmet binasını yalıya taşıyacakları belirtildi.

64 ODALI, 3.633 METREKARE

Ahşap karkas yalının deniz cephesinin iki yanında ikinci katlardan dışarı taşan çıkıntılı cumbalar bulunuyor. Yalının duvarlarında, yapıldığı dönemden günümüze ulaşan Rokoko üslubu işlemeler var. Misafirhanesi ile birlikte toplam 64 odası olan yalının alanı 3.633 metrekare. Ayrıca bir yüzme havuzu ve bir Türk hamamı da bulunuyor. Denize 60 metre rıhtımı olan yalı, Kıbrıslı Yalısı'ndan sonra Boğaziçi'nin en uzun rıhtıma sahip yalısı.

MISIRLILAR YALISI 1880'DE YAPILDI

1880'lerde yaptırılan Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı'nın ilk sahibi dönemin ünlü sarraflarından Varki Vartaks'tı. Vartaks ölünce 1887'de yalıyı Teşkilat- ı Umumiye Nazırı Ahmet Münir Paşa aldı. 1911'de 2. Abdülhamit tarafından oğlu Şehzade Burhanettin'e satın alındı. Şehzade'nin boşandığı eşi Aliye Hanım, daha sonra 10 yıl daha yalıda oturdu. Osmanlılar göçünce 1923'te Mısırlı Ahmet İhsan Bey'e geçen yalı, 'Mısırlılar Yalısı' olarak da bilinir. 1946'da Ahmet İhsan Bey'in çocuklarına miras kalan yalıyı 1985'te Erbilginler satın aldı.

 
   
 
 
Habere Ait Yorumlar
 
Habere Ait Yorum Yazılmamış, İlk Yorum Yazan Olmak İçin Tıklayınız.
 
   
 
Son Eklenen Firmalar

Röportajlar


Sitemap | Şehirler | Sektörler Tüm hakları saklıdır. RekabetDunyasi.Com © 2009 Powered By E-Promis
Sesli Panel